Snowflake Championships Results

The following are results from the Snowflake Championship which took place at Racket and Fitness in Portland from January 19th-21st, 2018.

Men’s Open Singles
First Round

Thomas Dillman d. Steven Buxton 6-0; 6-2
(11) Guillaume Vidallet d. Trevor Schwarzmann 6-1; 6-1
Thorne Kieffer d. darrin larochelle 6-1; 6-4
George Cutone d. Eli Jolliffe 6-3; 6-3
Jai Aslam d. (16) Charles Maher 6-2; 6-2
Mark Gelsinger d. Joshua Chun 6-1; 6-0
Samuel Woods d. Matthew Ray 6-2; 7-6(7)
(10) Joshua Quijano d. Aidan Boyce 6-0; 6-1
Declan Archer d. Jerome Faure 6-1; 7-5
Patrick Kley d. Michael Thompson Def (ns)
(14) Nicholas Forester d. Eric Berry-Sandelin 6-1; 6-0
William Ryan d. Thomas Murphy 6-0; 6-2
Matthew Clark d. Chris Bowring 6-2; 6-3
(9) Max Schuermann d. Owen Greenwood 6-2; 6-2
Spencer E Gray d. Scott Hardy 6-1; 6-0
(8) Tyler Ng d. Caleb Richard 6-2; 6-1
Michael Archibald d. Joel Soloway 6-2; 6-1
(13) Sam Leeman d. Nathan Taschereau 6-1; 7-6(5)
Ross Kenney d. Christopher Gouws 6-0; 6-2
Phillip Champoux d. Andrew Heppe 6-2; 6-2
(12) Jacob Eisenberg d. Alastair Chapman 6-2; 6-1
Eric Parziale d. Nick Bournakel 6-1; 6-2
Tim Lacombe d. Jason Ouellette 6-1; 6-1
(15) Dariy Vykhodtsev d. Max Prestwich 4-6; 6-0; 6-2
Michael Burke d. Xavier Claret 6-0; 6-0

Second Round

(2) Benjamin Rosen d. Thomas Dillman 6-2; 6-0
(11) Guillaume Vidallet d. Thorne Kieffer 6-1; 6-1
(7) Jackson Kogan d. george cutone 6-1; 6-0
Jai Aslam d. Mark Gelsinger 6-1; 6-2
(4) Jeremy Schneider d. Samuel Woods 6-2; 6-1
(10) Joshua Quijano d. Declan Archer 6-0; 6-0
(5) Kyle Wolfe d. Patrick Kley 6-0; 6-1
(14) Nicholas Forester d. William Ryan 6-4; 6-3
(9) Max Schuermann d. Matthew Clark 6-0; 6-0
(8) Tyler Ng d. Spencer E Gray 6-4; 6-3
(13) Sam Leeman d. Michael Archibald 6-1; 6-2
(3) Grant Urken d. Ross Kenney 6-1; 6-0
(12) Jacob Eisenberg d. Phillip Champoux 6-1; 6-0
(6) Justin Patel d. Eric Parziale 6-7(2); 6-1; 6-2
Tim Lacombe d. (15) Dariy Vykhodtsev 5-7; 6-1; 6-1
(1) Eliot Potvin d. Michael Burke 6-0; 6-0

Round of 16

(2) Benjamin Rosen d. (11) Guillaume Vidallet 6-2; 6-1
(7) Jackson Kogan d. Jai Aslam 6-1; 6-2
(4) Jeremy Schneider d. (10) Joshua Quijano 6-1; 6-2
(5) Kyle Wolfe d. (14) Nicholas Forester 6-1; 6-3
(9) Max Schuermann d. (8) Tyler Ng 6-3; 6-4
(3) Grant Urken d. (13) Sam Leeman 6-1; 6-0
(6) Justin Patel d. (12) Jacob Eisenberg 6-3; 6-2
(1) Eliot Potvin d. Tim Lacombe 6-1; 6-0

Quarterfinals

(2) Benjamin Rosen d. (7) Jackson Kogan 6-4; 2-6; 6-3
(4) Jeremy Schneider d. (5) Kyle Wolfe 6-2; 6-7; 7-6(5); 6-2
(3) Grant Urken d. (9) Max Schuermann 6-1; 6-3
(1) Eliot Potvin d. (6) Justin Patel 6-1; 6-4

Semifinals

(2) Benjamin Rosen d. (4) Jeremy Schneider 7-5; 6-7; 7-6(5); 6-4
(1) Eliot Potvin d. (3) Grant Urken 6-4; 3-6; 6-3

Finals

(1) Eliot Potvin d. (2) Benjamin Rosen 5-7; 6-2; 6-4

Women’s Open Singles
First Round

Devon Wolfe d. Kathy Archibald 6-3; 4-6; 6-4
Anna Podnecky d. Meredith Kelley 6-0; 6-2
Cornelia Deeg d. Jennifer Bowring 6-1; 6-0
(4) Rosemary Campanella d. Olivia Cutone 6-2; 6-1
Deb Hawkins d. Denise Nobert 6-1; 6-0

Quarterfinals

Devon Wolfe d. (2) Olivia Leavitt 6-2; 6-1
(3) Emma Pieroni d. Anna Podnecky 6-1; 6-3
(4) Rosemary Campanella d. Cornelia Deeg 6-2; 6-3
(1) Diana Dehterevich d. Deb Hawkins 6-0; 6-0

Semifinals

(3) Emma Pieroni d. Devon Wolfe 6-2; 6-4
(1) Diana Dehterevich d. (4) Rosemary Campanella 6-1; 6-1

Finals

(1) Diana Dehterevich d. (3) Emma Pieroni 6-1; 6-1

Men’s Open Doubles
First Round

Chadbourne/Faure d. Archer/Kieffer 6-4; 4-6; 7-5
Butler/Mayer d. Chamberlin/Woods 7-6(4)); 7-6(4))
Berry-Sandelin/larochelle d. Nicholas/Wagg Wd (pc)
Neufeld/Woods d. McDonough/Cutone 6-3; 7-6(4)
Bournakel/Forester d. Bowring/Buxton 6-0; 6-1

Second Round

(2) Quijano/Rosen d. Chadbourne/Faure 6-0; 6-0
Aslam/Leeman d. Prestwich/Schuermann 7-5; 3-6; 6-4
(3) Lorenz/Morris d. Butler/Mayer 7-5; 4-6; 6-1
Cohen/Cutone d. Berry-Sandelin/larochelle 6-1; 6-0
Mei/Vidallet d. Bragg/Patel 3-6; 6-3; 6-4
(4) Parziale/Parziale d. Neufeld/Woods 6-0; 6-0
Kogan/Ng d. Boyce/Champoux 6-2; 6-1
(1) Urken/Wolfe d. Bournakel/Forester 6-3; 6-1

Quarterfinals

(2) Quijano/Rosen d. Aslam/Leeman 6-2; 6-1
(3) Lorenz/Morris d. Cohen/Cutone 6-2; 7-5
(4) Parziale/Parziale d. Mei/Vidallet 6-4; 5-7; 7-6(2)
(1) Urken/Wolfe d. Kogan/Ng 6-4; 4-6; 6-3

Semifinals

(3) Lorenz/Morris d. (2) Quijano/Rosen 7-5; 6-4
(1) Urken/Wolfe d. (4) Parziale/Parziale 6-1; 6-7(5); 6-3

Finals

(3) Lorenz/Morris d. (1) Urken/Wolfe Def (refsl)

Women’s Open Doubles
Semifinals

(2) Deeg/Holmes d. MacNider/Villedrouin 6-2; 6-0

(1) Dehterevich/Leavitt d. Bowring/Roberge 6-0; 6-0

Finals

(1) Dehterevich/Leavitt d. (2) Deeg/Holmes 6-0; 6-0

Mixed Open Doubles
Quarterfinals

(2) Cutone/Potvin d. Gouin/Murphy 6-3; 6-3
Archibald/Archibald d. Nobert/Taschereau 6-1; 6-0
Morris/Podnecky d. Dwyer/Mayer 6-2; 3-6; 6-3
(1) Egbert/Parziale d. Powers/York Powers 6-1; 6-1

Semifinals

(2) Cutone/Potvin d. Archibald/Archibald 6-4; 6-1
(1) Egbert/Parziale d. Morris/Podnecky 6-4; 7-5

Finals

(2) Cutone/Potvin d. (1) Egbert/Parziale Def (refsl)

 

 

Men’s Open Singles Winner: Eliot Potvin (right with Finalist Ben Rosen (left)

 

Men’s Open Doubles Winners Zach Morris/Luke Lorenz (left) Finalists: Ben Rosen/Josh Quijano

 

Women’s Open Doubles Winners: Olivia Leavitt (left) and Diana Dehterevich (right)

 

Women’s Open Singles Winner: Diane Dehterevich and Finalist: Emma Pieroni (right)

 

Mixed Open Doubles Winners: Eliot Potvin/Olivia Cutone